czwartek, 3 kwietnia 2014

Skuteczność antykoncepcji a Lady-Comp - czyli nigdy niekończący się tamat - ciąg dalszy.

Zanim dojdziemy do tego JAK Lady-Comp określa fazę płodną jeszcze parę słów na temat jak się mierzy skuteczność antykoncepcji? Najprościej określić skuteczność w procentach [%] rzecz jasna. Na jakiej podstawie? Najlepiej na podstawie przeprowadzonego badania. Metodologia takiego badania jest nastepujaca: określa się grupę kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez okres 1 roku (12 miesięcy lub 13 cykli). Przyjmuje się założenie o doskonałym stosowaniu metody, co oznaczą że uczestniczki badania działają doskonale zgodnie z metodą i nie popełniają żadnego błędu przy stosowaniu metody (inaczej mówiąc, nie działają wbrew metodzie). Po tym okresie sprawdza się, ile uczestniczek zaszło w nieplanowaną ciążę. Stosunek ilości uczestniczek badania, które zaszły w nieplanowaną ciążę, do całkowitej ilości uczestniczek badania określa bład metody. Jeżeli od jedności odejmiemy tą wartość, otrzymamy skuteczność metody. Wszystko oczywiście w ułamkach dziesiętnych (procentach). Otrzymany błąd metody to nic innego jak współczynnik Pearla, od nazwiska twórcy. Wyprzedzając nieco nasz wywód należy wskazać, że w ten właśnie sposób określono skuteczność komputerów cyklu zbadaną na grupie polek stosujących Lady-Comp, co zostało opublikowane w Ginekologii Polskiej w listopadzie 2010 roku.

No dobrze, jak zatem Lady-Comp określa fazy płodne. Założenia są proste i nastepujące:

  1. komputer cyklu bazuje na zmianach temperatury bazowej organizmu użytkowniczki (codzienne poranne pomiary temperatury w jamie ustnej, po przebudzeniu ale przed wstaniem z łózka)
  2. dane dotyczące temperatury bazowej są pobierane poprzez sensor stanowiący integralną część urządzenia, natomiast sam pomiar dokonywany jest do 4 miejsc po przecinku, z czego wyświetlane są dwa miejsca po przecinku (na marginesie pomiar trwa około 30-45 sekund)
  3. zmiany temperatury bazowej są analizowane przez specjalny model matematyczny stworzony do tego celu,
  4. model ten został oparty na bazie danych ponad 1 miliona cykli różnych użytkowniczek, które to dane zostały zebrane w trakcie blisko 30 letniej historii produkcji komputerów cyklu (grupa badawcza i walidacyjna)
  5. model posiada zdolność do adaptowania się do charakterystyki zmian w cyklu użytkowniczki w celu minimalizacji współczynnka błędu
  6. model posiada zdolność do generalizacji nabytej wiedzy, czyli po pewnym czasie uczenia się cyklu danej użytkowniczki, co trwa zwykle od 2 do 3 cykli, model przewiduje jakie będą zmiany w cyklu na podstawie zdobytych danych, dzięki czemu może również prognozować zmiany.
Tak działający model w komputerze cyklu dostosowuje się do użytkowniczki, dzięki czemu osiąga wysoką skuteczność.
Należy jeszcze dodać jedno ważne zagadnienie w opisie metody działania komputerów cyklu. Komputery cyklu w swej istocie opierają się na całkowicie naturalnym symptomie zmian w cyklu płodności kobiety jakimi są zmiany temperatury organizmu. To zadanie wymaga rozwinięcia... ale o tym jak zwykle jutro :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz